Floransa : Girizgah, Medici Ailesi, İtalyan Rönesansı - playinduo

playinduo

Floransa : Girizgah, Medici Ailesi, İtalyan Rönesansı

Herkese merhaba, 2 hafta sonra bloğuma geri dönebildim sonunda. Burada olmadığım zamanlarda youtube’a Floransa ile ilgili 2 video ve instagram’a da bir dolu fotoğraf yüklediğimi belirtmeden edemeyeceğim 🙂 Youtube’da Floransa günlükleri 1 ve 2’yi izlediyseniz, şimdi de naçizane bir Floransa rehberi oluşturabilirim sizin için. Öyleyse ilk girizgah yazımız şimdilik hayırlı uğurlu olsun diyelim, bu yazı serisi uzun olabilir şimdiden uyarayım da sıkılmayın. Olur mu 🙂

Floransa nam-ı diğer Firenze, yani Toskana bölgesinin tarih ve sanat dolu biricik başkenti. Aynı zamanda İtalya Rönesans’ının da doğum yeri. Eğer siz de benim gibi Rönesans dönemindeki sanata aşıksanız, bu şehirde Leonardo Da Vinci’nin, Michelangelo ve Boticelli’nin rüzgarıyla sarhoş olabilirsiniz. Arno nehri çevresinde kurulu olan bu şehir adeta bir canlı tarih sahası. Her köşe başını döndüğünüzde yeni bir heykele, çeşmeye, muazzam bir yapıya rastlamak da an meselesi. Yaşanmışlık dolu Arnavut kaldırımlı sokaklar, kedi gibi ayağınızın altında dolaşan güvercinleriyle, bu şehir size tarih ve sanat şöleni yaşatmak için adeta can atıyor.

IMG_9410Floransa Katedrali’nin kubbesinden gözüken manzara

IMG_9617Piazza del Signoria

IMG_9620Uffizi Galerisinin dışı

Bu güzelliğinin yanında bir de 7/24 yaşayan bir şehir var önünüzde, akşamları her meydandan ve köprüden sokak müzisyenleri sizi çağırıyor. Bu şehirde sokakta müzik ve sanat herkes için bedava. Oturun bir merdivene ya da bir heykelin altına akan hayatla beraber şehrin sesini dinleyin. İtalyan’ların heyecanlı ve coşkulu dilleri, turistlerin haritalarıyla koşuşturmaları, meydandaki cafelerden gelen mis gibi kahve kokuları bir de Medicilerin o efsanevi hikayeleri. Alın size M.Ö. 59 yılından 21. YY’a kadar uzanan bir Floransa masalı.

IMG_9224Büyülü sokaklar

IMG_9554Harika sokak müzisyenleri

Floransa’nın bunca eski tarihine rağmen, anıldığı en altın çağının 15. YY’da Medici ailesinin eline geçtiği dönem olduğunu belirtmezsek haksızlık etmiş olurum. Medici ailesi bankacılık mesleği sayesinde zengin olmuş çok nüfuzlu bir aileydi. Medici ailesinden Lorenzo, Da Vinci, Michelangelo ve Boticelli gibi sanatçılara büyük destek vererek İtalya’da Rönesans çağının başlamasına yardımcı olmuştur.

Uffizi Galerisi’nin muazzam eserleri ve mimarisi

IMG_9773

IMG_9511

DSC01268

DSC01256Piero Della Francesca – Urbino Dükü ve Düşesi

Dolayısıyla da bu ailenin Floransa ve hatta İtalyan sanatı açısından önemi büyüktür. Lorenzo kendisine o kadar büyük bir saygınlık kazandırmış ki yaşadığı dönemde Lorenzo il Magnifico yani Muhteşem Lorenzo adıyla anılmaya başlanmıştır. Lorenzo’nun ölümünden sonra oğlu Piero aynı saygınlığı kazanamayınca, Girolamo Savonarola adında muhafazakar bir papazın önderliği altında ayaklanan halk, Piero’yu başa geçmesinden iki yıl sonra kentten sınır dışı etmiştir. Bu tarihten sonra kent bir süre Savonarola tarafından yönetilmiş, bu sürede de Savonarola Floransa’nın birçok ender sanat eserini günahkar olarak kabul ettiğinden,  adamlarını kapı kapı dolaştırarak sanat eserlerini toplatıp, onları kentin ana meydanı olan Piazza della Signoria’da büyük bir ateş yaktırarak imha ettirmiştir. Ama sonunda Floransa halkı Savonarola’nın zulümüne isyan etmiş. Papa’nın da Savonarola’yı aforoz etmesinin ardından, aynen günahkar olduklarını düşünüp yakarak öldürttüğü bir çok insan gibi, Savonarola da önce asılıp sonra da kent meydanında yakılarak öldürülmüştür.

Uffizi Galerisi’nden

IMG_9486

IMG_9472

1537 yılında Medici ailesi Floransa’da tekrar başa gelmiş. Bu sefer kendilerini resmen Floransa Dükü ilan ederek Medici hanedanlığını kurmuşlar. Daha sonra 1569 yılında kendilerini Toskana Grandükü ilan etmiş ve Medici ailesinin üyeleri 1737 yılına kadar aralıksız olarak Floransa’yı yönetmişlerdir. Bu tarihte Medici hanedanlığı nesillerinin tükenmesi yüzünden sona ermiş. Kent önce Avusturya İmparatorluğu’ nun eline geçmiş, 1861 yılında da yeni kurulmuş olan İtalya Krallığı’ nın bir parçası olmuştur.

DSC01277Boticelli’nin  aşık olduğum Venüs’ün Doğuşu tablosunu görmenin şaşkınlığı ve mutlululuğu 🙂

DSC01354Palazzo Pitti (Pitti Sarayı’ndan)

Peki 1865 yılında da Floransa’nın İtalya’nın başkenti olduğunu biliyor muydunuz? Ben duyunca oldukça şaşırmıştım. 6 yıl süren bu başkentlik, İtalyanlar’ın Roma kentini ele geçirmesi ile son bulmuş.

Bu girizgah yazımın ardından Floransa’da görülmezse olmaz dediklerimden, otel tavsiyemden, birkaç leziz öneriden, Siena ve San Gimignano köyünden de ileri ki yazılarımda bahsedeceğim. Sizi belki birazcık sıkıcı tarih bilgileriyle boğdum ama Medici ailesinden böyle ufacık bir yazıyla bahsetmesem inanın içim hiç rahat etmezdi. Söz sonraki yazılarda yediğim en iyi dondurmacının ve pizzacının adresini vereceğim. O yüzden takipte kalın olur mu 🙂

Instagram, youtube ve facebook’a uğramak isterseniz adres belli tabi.

Madem bu kadar rönesanstan bahsettik, size olayı özetleyen eğlenceli bir video da bırakıyorum buraya 🙂 Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

1 Discussion on “Floransa : Girizgah, Medici Ailesi, İtalyan Rönesansı”

Leave A Comment

Your email address will not be published.