Taraklı Gezisi - playinduo

playinduo

Taraklı Gezisi

Merhabalar, en son “Şehirden Doğaya Kaçış” adlı yazım üstüne, şimdi de o güzel doğanın sahibi olan Taraklı’dan bahsetmek istiyorum. İstanbul’a yakın bir kaçış rotası ararken, Google sağ olsun Taraklı’yı karşımıza ilk sıralarda çıkarmasa da, görsellerden bakınca oldukça ilgimizi çekti diyebilirim. Yemyeşil bir doğa, tarihi Osmanlı evleri, Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla Taraklı tam 2,5 saat uzağımızdaymış da bizim haberimiz yokmuş meğerse.Gelin biraz daha yakından tanıyalım bu küçük yeri; İstanbul’a 200 km uzaklıkta olan Taraklı, Sakarya’nın Geyve ilçesine bağlı bir kasabayken, 87 yılında başlı başına bir ilçe haline gelmiş. Taraklı’yı en özel kılan özelliği de en az Safranbolu kadar ayakta kalabilen konakları. Üstelik bir de yeşil bir doğanın içinde size bu güzelliği ve tarihi sunuyor.

taraklı 1

taraklı 2

taraklı 18

taraklı 19

İlçe merkezinde ve meydanında hafta sonları yerli halkın el emeği yaptıkları erişteler, tarhanalar, ahşap eşyalar ve baharatlar satılıyor. Her şeyiyle hem organik, hem de fiyatlar biz zavallı şehirlilerinkine göre çok uygun diyebilirim. Biz gelmişken kendimize dağ kekiği, tarhana ve ev eriştesi kapıverdik. Taraklı’da nereleri gezelim derseniz; açıkçası çok fazla tarihi noktadan bahsedemeyeceğim. Ama burası size taş sokakları ve eski evleriyle oldukça huzurlu ve nostaljik bir atmosfer sunuyor diyebilirim.

taraklı 3

Birkaç gezilecek ana noktasını yazmam gerekirse;

Meydanda bulunan Yunus Paşa Camii; kare planlı, tek minareli klasik uslupta inşa edilmiş, güzel bir Mimar Sinan eseri. Yavuz Sultan Selim’in Mısır Seferi sırasında Vezir-i Azamı Yunus Paşa tarafından 1517 yılında yaptırılan Yunus Paşa Camii, kubbesi kurşun kaplı olduğundan, halk arasında “Kurşunlu Camii” diye anılır.

taraklı 3

Tarihi Hamam; ilçe merkezinde, Yunus Paşa Cami’ne yakın konumlanmıştır. Hamamın ilk yapıldığı yıllarda, hamamdan çıkan buhar, yakınındaki Yunus Paşa Camii’ni merkezi sistemle alttan ısıtılmasında kullanılmış. Osmanlı döneminden kalma tarihi bir hamamdır. Bu bilgileri edindikten sonra hamamın yerini bulsak da, maalesef bir türlü içeri giriş kapısını bulamadık. Siz giderseniz, daha dikkatli bakın 🙂

Asırlık Çınar; İşte bu 7 asırlık çınar karşısında büyülendik diyebilirim. Hikayesi de şöyleymiş; Osmanlı devleti topraklarına kattığı her yerleşim yerine muhakkak çınar ağacı dikermiş. Bu güzel geleneği Taraklı’da da sürdürmüş. Gelin altındaki bankta oturup, bu dev ağacın masalsı görüntüsü altında hem dinlenin, hem de hayallere dalın.

taraklı 4

taraklı 5

Taraklı ile ilgili en sevdiğim ve en huzur bulduğum yer bu ağacın altı olabilir. Umarım daha uzun asırlar bizimle beraber kalır.

Taraklı’ya geldik nerede kalalım derseniz; aslında 2,5 saat uzaklıkta ve küçük bir yer olduğundan günü birlik bir gezi de yapabilirsiniz ama ben derim ki, madem buraya geldiniz bu tarihi konaklardan birinde kalın ve o büyülü atmosferi daha iyi hissedin. İnternetten konaklama yerlerini araştırırsanız karşınıza pek fazla alternatif çıkmadığını göreceksiniz. Biz fotoğraflardan bakıp Kadirler konağını seçtik.

taraklı 7

Gidip konağı görünce, oldukça da memnun kaldık bu seçimimizden. Konak ilçe meydanında, inanılmaz heybetli ve çok çok iyi korunmuş diyebilirim. İçi de eski adetlere ve tarihine göre çok güzel renove edilmiş.

taraklı 8

taraklı 9taraklı 10

Fiyatı da bize kalırsa oldukça iyiydi. Cumartesi gecesi konaklama için 2 kişilik bir odaya, kahvaltı dahil 170 TL ödedik. Yalnız şunu belirtmem gerekirse; eski mimariyi bozmamak adına odalara banyo yapılmamış. Ortak kullanım için banyolar mevcut ve sadece büyük çocuklu aileler için bir oda banyolu olarak inşa edilmiş. Biz bir gece için bunu sorun etmedik ve konağın büyülü atmosferinden oldukça keyif aldık diyebilirim.

taraklı 11

Bu da Kadirler Konağı’nın gece hali

taraklı 20

Konaklamayı da hallettik, nerede ne yenir derseniz; Taraklı küçücük olduğundan size onlarca alternatif sayamayacağım. Buraya geldiğiniz etrafta gözünüze en çok mantı ve gözleme yapan küçük cafeler çarpacak. Biz merkezde şöyle bir göz gezdirdikten sonra; gözümüze en etnik ve samimi gözüken mekanda karar kıldık. Meydandaki çay bahçesinin karşı sokağında kalan Murathan Kahvesi’nin keşkeğini ve mantısını gelirseniz muhakkak deneyin deriz.

taraklı 12

Ayrıca çalışanlar o kadar kibar ve sunumları da o kadar özenli ki. Biz her şeyiyle burayı çok sevdik, üstelik ödediğiniz hesaba da inanamayacaksınız. Yine ah biz zavallı şehirliler demeden geçemeyeceğim maalesef. Tatlı olarak üstüne pekmezli helvasından ve güzel sunumlu türk kahvelerinden tatmayı da unutmayın 🙂

taraklı 13

Taraklı bizi sıcacık ve tarihi konakları, asırlık çınarı, taş sokakları, güler yüzlü insanları ve dalındaki kirazlarıyla çok güzel ağırladı. Biz de onu çok sevdik ve 1,5 günde 1 haftalık oksijen ve serotonin depolayıp, bolca fotoğraf çekip, güzel anılarımızla ona veda ettik.

taraklı 18

taraklı 14

taraklı 15

taraklı 16

taraklı 17

Siz de şehirden bunaldığınızda, Taraklı aklınızda olsun. Çok büyük planlar yapmadan, yola koyulup gidebilirsiniz. Bu minik yolculuk hem ruhen, hem de bedenen emin olun çok iyi gelecek. Hemen aşağıya da izlemeniz için Taraklı gezi videomuzu bırakıyorum. Youtube kanalımıza da hala abone değil misiniz yoksa 🙂

Günlük maceralar için bizi instagramda ve facebookta bulabileceğinizi biliyorsunuz. Şimdilik Playinduo’dan sevgiler 🙂

taraklı 20

Leave A Comment

Your email address will not be published.