Suuçtu Şelaleri Gezisi - playinduo

playinduo

Suuçtu Şelaleri Gezisi

Merhaba, baharı selamlarken sizin de içinizdeki keşif hissi daha baskın hale gelmiyor mu? Tomurcuklar açmaya başlamış, güneş kendini artık göstermeye karar vermişken biz de enerjimizi yavaş yavaş toplayıp, şehir hayatından ufak kaçışlar için planlar yapıyoruz. Bugünkü postumuz, bir önceki Gölyazı gezisinde bahsettiğim Suuçtu şelalesi hakkında. Biliyorsunuz ki, bu bir tur gezisiydi, ilk başta Suuçtu şelalerine uğrayıp fotoğraf çektikten sonra, Gölyazı’ya gitmiştik. Ama ben anlatımımı tersten yapıyorum 🙂

İlk başta bu güzellikle sizi daha yakından tanıştırmak için hazırladığımız videoyu alta bırakıyorum ve daha sonra uzun uzun anlatmaya geçiyorum. Bundan sonraki videolarımız için youtube kanalımıza da abone olabilirsiniz.

Gelelim minik bilgilere; bu şelale Bursa’ya 17 km uzaklıkta bulunan Muradiyesarnıç köyünün yakınında bulunuyor. Karadere üzerinde yer alan tam tamına 36 m yükseklikte olan bu şelale, fay hattının çökmesiyle oluşmuş.

IMG_4767

Etrafı kayın, meşe, çam ve alfat ağaçlarıyla çevrili, tam bir oksijen deposu diyebiliriz buraya. Biz şubat ayında gitme fırsatı bulduğumuz için, maalesef etrafın yeşillenmiş halini göremedik, ama yine de çok büyülü bir atmosfere sahip olduğunu söylemem gerekir. Yaz ya da bahar aylarında kendinizi Lord of the Rings filmindeki ormanlarda hissetmeniz an meselesi olabilir 🙂

IMG_4738

Şelalenin etrafında, piknik için tahta masalar da mevcut, yazın arkadaşlarla veya aileyle gelip bu dantel gibi doğanın yanı başında küçük bir piknik sepetiyle keyif yapmak inanılmaz güzel olacaktır. Biz burayı çok soğuk ve oldukça gri bir havada ziyaret etsek de, şelalenin heybetine, gürül gürül su sesine, etraftaki dev kayalara hayranlıkla bakakaldık. Doğanın bizi en çok kalabalıktan soyutlayıp, kendimizle baş başa kalıp, detaylara inebilmezi sağlamasını seviyorum. Milyonlarca yılda oluşmuş her bir kaya, yüzlerce yılda yetişmiş dev ağaçlar ve etrafımızı saran koskoca doğa ana bu hayatın içinde ne kadar küçük bir noktadan ibaret olduğumuzu hatırlatıyor.

IMG_4817

Bu gezi bizim için bir ilk oldu ve bir tur eşliğinde ilk defa fotoğraf çekerek trekking yaptık ve Ali ile bu geziden inanılmaz keyif aldık. Temmuz için tamamen baş başa planladığımız Rize Yaylalar turunu da bu güzel deneyimden sonra heyecanla bekliyoruz. Doğanın bizi her defasında daha da çok şaşırtması ve büyülemesi ne kadar heyecan vericiyse, biz de ülkemizin cennet gibi olan ve inanılmaz çeşitliliğe sahip bitki örtüsüne daha çok sahip çıkmalıyız.

IMG_4829

  • Size daha çok taze deneyimlediğimiz outdoor kıyafetleri hakkında da birkaç küçük tavsiye vermek istiyorum;

Bizim gibi kış aylarında yaylada ya da doğada herhangi bir yerde trekking yapacaklar için kıyafet de çok önemli. Biz daha işin çok başında olduğumuzdan birkaç tavsiye sonrası kendimize su ve rüzgar geçirmez montlar, trekking botları ve su geçirmez bir sırt çantası edindik.

IMG_4810

DSC00342

Northface ve Columbia’nın montları çok yüksek fiyatlı, dolayısıyla biz Ali ile montlarımızı Tchibo’da indirimden aldık. Her ne kadar rüzgar ve su geçirmeseler de, çok soğuk havalarda mutlaka içine ince ince kat kat giyinmeyi unutmayın, özellikle polar bu konuda kurtarıcı oluyor. Bot konusunda benim seçimim, daha yeni tanıştığım Karimmor markası oldu. O da fiyat olarak muadillerine göre daha uygun diyebilirim. Su geçirmeme konusunda da oldukça başarılı oldu, hem de dört mevsimlik bir ayakkabı olduğundan yazın da outdoor yürüyüşlerinizde kullanabilirsiniz. Kendisiyle baya şelaleye dahi girdim ve sonuçtan memnunum 🙂 Sırt çantası için de, uzun zamandır instagramdan hayranlıkla baktığım Herschel supply’ı tercih ettim. Hem içi oldukça geniş, askıları uzun yürüyüşler için bel kısmınızı çok rahatlatıcı, hem de su geçirmez bir kumaştan yapılma.

IMG_4797

Herschel supply ürünlerini Türkiye’ye getiren ise Mugoistanbul. Dilerseniz siz de keyifli modellerine instagram hesaplarından ulaşabilirsiniz.

İnanın bu tarz zorlu yürüyüşlerde bu kıyafetler çok kurtarıcı oluyor, başta verdiğiniz ücret çok görünse de, çok dayanıklı ürünler olduklarından uzun seneler kullanabilirsiniz.

Bizden şimdilik bu kadar, yarın bizi ufak bir yolculuk daha bekliyor. İnstagram’dan ve facebook’tan bizi takip edip, an ve an maceralarımıza tanık olabilirsiniz.

DSC00325

Şimdilik sevgiyle kalın, bir sonraki yazıda görüşmek üzere 🙂

Leave A Comment

Your email address will not be published.