Gölyazı Gezisi - playinduo

playinduo

Gölyazı Gezisi

Küçük bir aradan sonra tekrardan merhaba, bu aralar yine koşturmalar, ev işleri derken buradan uzak kalabiliyoruz. Keşke her anımızı buraya aktarabilsek de hem burası bizim için unutulmaz anlarla dolu bir günce olsa, hem de sizlerle fikir alışverişi içinde olabilsek. İnanın bunu çok istiyoruz. İki hafta önce, Ali ile Pazar günü, günü birlik bir fotoğraf turuna katıldık. Bu turu Photoworld düzenliyor, tur firması da Endemic Tours.
Dilerseniz turlarından haberdar olmak için, facebook gruplarına katılabilirsiniz. Karadeniz yayla turlarından, İstanbul’a yakın günü birlik turlara kadar pek çok seçenek var. Bu Ali ile benim ilk tur tecrübemizdi diyebilirim. Genelde gezilerimizi beraber planlayıp, özgürce gezmeyi daha çok tercih etsek de, bu tecrübe de hiç fena sayılmazdı.

Hem İstanbul’a yakın kaçılacak ne güzel yerler varmış ve niye bizim haberimiz yokmuş diye oldukça söylendik kendimize 🙂 Turla saat 6’da Kadıköy Evlendirme Dairesi’nde buluşup, minik minibüsümüze atlayıp, Bursa’ya doğru yol almaya başladık. İlk durak kahvaltı için uğradığımız Yalova’daki Organica tesisleriydi. Kahvaltısı gerçekten pek güzeldi. Gezimiz fotoğraflamak için iki ana noktadan oluşuyordu. İlki Suuçtu şelalesi, diğeri de Gölyazı idi. İlk durağımız şelale olsa da, o diğer yazının konusu olacak. Bugünkü postumuz sadece Gölyazı ile ilgili.

Gölyazı, Bursa- İzmir karayolunda Uluabat gölü (Apollont gölü) kıyısında küçük bir yarımadada kurulmuş ve târihi, Roma dönemine kadar giden pek tatlı bir köy. Bu küçücük köyün rengarenk evleri, taş sokakları, balıkçıları ile kendinizi küçük bir Norveç kasabasında hissedebilirsiniz. Bu yarımadaya tepeden bakmak da pek keyifli. Adeta bir Şirinler Köyü.

IMG_4833

IMG_4851

Hakikaten bu küçücük köy, zeytin ağaçlarıyla, sessizliğiyle, tatlı yerlileriyle birkaç saatliğine bizi şehir hayatından soyutlayıp, sakin ve huzurlu yaşamın nasıl bir şey olduğunu hatırlattı. Fotoğraf meraklılarının da çok tercih ettiği bir lokasyonmuş. Özellikle de gün batımını fotoğraflamak için. Ki bu konuda, ben de gördüğüm renklere ve ışık oyunlarına inanamadım.

IMG_4869

Gölyazı’nın ilginç bir ışığı var, gittiğimizde hava neredeyse kapalı ve griye çalıyordu ama buranın ışığı enteresan gümüş bir pırıltı katıyor dokunduğu her şeye. Normalde gri havalarda çekilen fotoğraflar bana cansız ve kasvetli gelir. Ama buradaki ışık hiç de öyle değildi. Bence siz de, bir gün Gölyazı’ya uğrayıp, bu güzel gök ve göl arasında mavi ve pastel tonlarda bir gün geçirin 🙂

IMG_4902

IMG_4915

IMG_4942

IMG_4930

IMG_4933

IMG_4965

DSC00353

IMG_4956

IMG_4999

Diğer bir konu da, burada ne yiyelim derseniz en popüler şeyler, kefal, sazan, yayın gibi tatlı su balıkları. Eğer balık sevmiyorsanız da, her yerde mis kokulu gözlemeler yapılıyor 🙂 Biz tercihi balıktan yana kullandık ve olağanüstü olmasa da, lezzetli bulduk diyebilirim.

Şimdi gelelim o meşhur gün batımına, hayatımda hiç an ve an bu şekilde izlememiştim gün batımını. Gerçekten dedikleri kadar varmış. Saat 5’e yaklaşırken, herkes kendince en güzel noktaya geçmiş ve fotoğraf makinelerine sarılmıştı. Ben de çektiğim neredeyse yüzlerce karenin içinden bunları eleyip seçebildim. Pembe, turuncu, mor, mavi…gökyüzü resmen bize şov yaptı, göl ise durgun suyuyla bütün bu güzelliği yansıtırken, bize unutulmaz bir an yaşattı.

DSC00360

IMG_4993

IMG_4982

IMG_5024

IMG_5009

IMG_5022

IMG_5031

Bunca güzelliğe şahit olduktan sonra ise; teşekkürler doğa deyip, evlerimize koyulmak için Gölyazı ile vedalaştık.

Bir sonraki yazımız Suuçtu şelalesi için gelecek.

Gezilerden ve olup bitenlerden haberdar olmak için bizi facebook ve instagram hesaplarımızdan da takip ederibilirsiniz.

Herkese sevgiler 🙂

2 Discussions on
“Gölyazı Gezisi”
  • Canım içim açıldı yine..Gölyazı’yı duymuştum, fakat henüz kısmet olmadı ziyaret etmek.Görüntüler şahane, gökyüzü, kayıklar, mavi sandalyeli lokanta, sen ve Ali, hepiniz çok fotojeniksiniz 🙂
    Tebrikler bu güzel yazı için…

    • Zeynep’im çok teşekkür ederim, senin de bu güzel yorumların hem yüzümüzü güldürüyor, hem de çok motive ediyor. İnşallah yakın zamanda görürsünüz Gölyazı’yı, çok seveceğine eminim. Umarım beraber de küçük bir gezi yapma şansımız olur, senin de Övgü’yle hatıra kalacak güzel fotoğraflarınızı çekerim:) Ben de çok öpüyorum sizi.

Leave A Comment

Your email address will not be published.