Yılbaşı Dekorasyonu - playinduo

playinduo

Yılbaşı Dekorasyonu

Merhabalar, yine uzun bir aradan ve koşuşturmaların ardından sizlere keyifli fotoğraflarla beraber küçük bir yazı hazırlamak istedim. Aralık ayını ve yeni yıl dönemine benim gibi bayılanlar hemen el kaldırsın 🙂 Normalde kış mevsimiyle hiç barışık olmayan bir insanımdır. Kasvetli, gri günlerden hiç haz etmem. Daha Kasım ayından yaz günlerine geri dönüş hayalleri kurarım, çünkü ruhum canlı renklerden, deniz kokusundan ve yazın o serseri halinden hoşlanır. Ama şöyle bir şey var; kış mevsiminin içinde Aralık benim için hep torpilli bir aydır. Çocukluğumdan beri Aralık ayıyla çok barışık oldum ve hep de çok sevdim. Bunun sebebi de hepinizin tahmin edebileceği üzere yeni yıl heyecanı 🙂 Benim gibi evcimen ruhlu bir insan Aralık ayında evinden hiç çıkmasa da olur. Havalar erken kararmaya başlar, ama onun yerini bizim evde mumlar alır. Kahve kokusu tarçın kokusuyla yer değiştirir ve benim içimde daha Aralık’ın ilk günlerinden yeni yıl ağacını çıkarma heyecanı başlar. Çocukluğumdan beri bütün Aralık’ı evde yanan sönen sıcacık renkli ışıklar, kar küreleri ve kozalaklarla geçirmek en büyük mutluluğum. Evlenmeden önce annem ve babamla Tahtakale’ye gider yeni yeni süsler, ışıklar alırdık. Bütün heyecanımız da eve döndüğümüzde hangi ışığı nereye takacağımız, ağacı bu sene hangi köşeye kursak üzerine kuruluydu. Evlenince neyse ki Ali de benimle aynı hevesleri paylaştığından, bu sefer de beraber İkea’ya yeni süs araştırması yapmaya, sokakta kozalak toplamaya, paket ambalajlarını değerlendirmeye başladık. Sanırım yeni bir sene için yeni hayaller kurup, umutlarımızı yüksek tutmaya çalışırken bu şirin bekleyiş bize çok çok iyi geliyor. Yanan sönen ışıklar altında oturup, bir kahve içip, huzurla kitap okumak kime iyi gelmez ki zaten.

Şimdi bizim evden küçük dekorasyon önerilerini fotoğraflar eşliğinde size sunmaya çalışacağım. Bu arada fotoğraflardan önce şunu itiraf edeyim; yılbaşı süsleri konusunda ben oldukça gelenekselim. En sevdiklerim hep kırmızılar ve altın renkleri. İkea’da gördüğüm gümüşler ve pastel tonlar da oldukça hoş olsa da, bu konuda bir çocukça tutkunluğum var yapacak bir şey yok 🙂

Yılbaşı sezonu geldi mi, bizim ev türlü türlü kokulu mumlara bürünür, onları ileri ki fotoğraflarda görebilirsiniz, ama bu sene benim için en özeli anneannem’e pinterest’ten gösterdiğim bir fotoğraf üzerine benim için örüp, kavanozlara geçirdiği bu cici mumluklar oldu. Çok sıcak bir görüntü vermiyorlar mı sizce de? Bence siz de boş kavanozlarınızı atmayın ve bu şekilde değerlendirin derim.

DSCF8980

Aralık ayında yurt dışında hep güzel kurabiye kutuları görürüz, ben kurabiyeden ziyade hep kutunun tasarımına bayılırım gerçi. Bu sene o güzel kutulu kurabiyelerden İkea’ya da gelmiş. Fiyatları da çok uygun olunca, ben hemen 2-3 tane kapıverdim. Ayrıca çok da güzel hediye alternatifi olabilirler aklınızda olsun. Yanlış hatırlamıyorsam küçük kutulular 8 tl, büyük kutulular ise 13 tl’ydi.

DSCF9001

Yılbaşı evi hiç ağaçsız olur mu, onu süslemek ve sonra keyifle karşısına geçip izlemek de en keyiflisi. Bence siz de ağacınızı kurmayı son güne bırakmayın. Enerjisi o kadar güzel ki, emin olun salonda otururken size huzur yayacak.

DSCF9096

Eğer siz de salonda bir orta sehpaya sahipseniz, üstünü renkli renkli mumlar ve küçük şirin yeni yıl objeleriyle donatabilirsiniz. Benim için kar küresi tabi ki vazgeçilmez olan obje 🙂

DSCF9094

DSCF9105

Macro Center’da bulduğum bu minik, ev şeklindeki mumlar ise yanınca harika bir görüntü çıkarıyor. Macro’da daha neler neler vardı, kaktüs mü dersiniz, kozalak mı dersiniz. Bütün mumlara ayrı bayılsam da, bu şirin evlerden yana yaptım seçimimi.

DSCF9107

Bu dönemde bende kırmızı hastalığı başlayınca, sağolsun babam da imdadıma yetişip evimiz için elleriyle yaptığı bu şirin çaydanlıktan abajuru hediye etti. Yandığında ise o kırmızı pöti kareler bir başka tatlı oluyor.

DSCF9108

Benim gibi her şeyi toplayan, atamayan, belki bir gün lazım olur diye saklayan biri için, yeni yıl döneminde çıkan kırmızı Starbucks karton bardakları bile dekoratif bir obje olabilir. Henüz daha eve kokina alamasam da, alınca bu minik bardakların içini süsleyeceğim kesin. Siz de belki yaparsınız, hem çok da ekonomik, değil mi:)

DSCF9059

Bunca kırmızıdan sonra, sizi biraz da altın sarısına boğayım bari 🙂 Yemek masasının üstünü yine mumlar ve evdeki çeşitli kaplara doldurduğum kozalaklar, kuru biber tohumları ve altın sarısı süslerle doldurunca pek güzel gözüktü gözüme. Gerçekten aralık denince, kozalaktan ve belli renklerden vazgeçemiyorum. Çünkü benim için ev ortamında olması gereken en büyük özellik sıcaklık. Bizim ev yazın mavi, beyaz ve deniz temasına bürünürken, kışın da mavilerin yanına kırmızılar ve kahveler eşlik eder. İki temanın da ayrı güzelliği var benim için.

DSCF9135

İkea’da satılan ya da evdeki büyük boy kavanozlarınızın içini siz de benim gibi süsler ve kozalaklarla doldurabilirsiniz. Akşam olup, yanına mumları da yakınca harika bir görüntü veriyorlar.

DSCF9137

Ve tabi ki kozalak aşkınaaaa … Bu mevsimde sokaklarda illa ki rastlarsınız, toplamayı unutmayın bence 🙂

DSCF9143

Umarım bu yazı ve fotoğraflar hoşunuza gidip, size ilham olur. Değişik yeni yıl dekorasyon fikirleriniz olursa, pinarsum@gmail.com’dan bana mail atabilir ya da bu yazı altına yorum olarak bırakabilirsiniz.

Yılın en tatlı ve hayal kurduran ayı hepimiz için çok keyifli geçsin 🙂

Bizi instagram ve facebook hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Sevgiler

2 Discussions on
“Yılbaşı Dekorasyonu”

Leave A Comment

Your email address will not be published.