İki Kedi Cafe - playinduo

playinduo

İki Kedi Cafe

Moda ve Kadıköy’ün ara sokaklarını çok seviyorum, geçen hafta sonunda Rex’te festival filmimizi izledikten sonra, çevirdik yönümüzü Moda’ya. Buraya neredeyse her hafta sonu uğramamıza rağmen, halen keşfedebildiğim yeni cafe’ler oluyor. Bazen bu çok sevdiğim semtte bu kadar çok cafenin açılması iyi mi kötü mü diye sorgularken, bazı zarif ve orjinal cafeleri keşfettikçe de mutlu oluyorum. Bunlardan biri de, bizi önce sımsıcak sarı dış cephesi ve pek bir keyifli adıyla çeken İki Kedi Cafe oldu. Şurada biraz soluklanıp, dışardaki sandalyelerde de güneşin tadını çıkaralım dedik, burası oldukça sade ve keyifli bir mekan. Cafe’nin iç kısmında da bizi çok güzel antika eşyalar ve tablolar karşılıyor, yüksek tavanı, zarif dekorasyonu, tam kitap okumalık ortamıyla da kış günlerinde gelip kahvenizi alıp bir köşeye çekilip çalışmak için de çok güzel ve huzurlu bir alternatif burası.

İki Kedi Cafe’nin hikayesi de şöyle; bu dükkan eskiden Neylan Antika diye bir antika dükkanıymış, Dükkanın sahibi Behire Hanım, 18 yıl antikacılık yaptıktan sonra Kadıköy’ün yeni havasına uymuş ve antikacıyı kapatıp burayı açmış. Dekorasyonu elindeki antikalarla kendisi yapmış, ayrıca Behire Hanım Güzel Sanatlar mezunu ve duvardaki bazı tablolar da onun eseriymiş. Bu tatlı cafe’nin çalışanları da kendi gibi sıcak ve samimi, kocaman gülen yüzleri var, bizim vaktimiz kısıtlı olduğundan sadece kahve içip kalktık ama tatlı vitrinleri de inanılmaz gözüküyordu, yakın zamanda gelip mutlaka bazılarından tadacağım, zaten bütün ürünleri de ev yapımıymış, kahve seçenekleri de oldukça çeşitli.

Neyse bütün bunlar, bu sevimli mekana tekrar gelip, diğer şeyleri keşfetmek için bahane oluşturuyor;) Bence siz de mutlaka gelip deneyin, çoğu alıştığımız havalı cafe konseptinden çok daha farklı burası, oldukça evdeymiş hissi veriyor bir kere, haydi biraz da fotoğraflara bakalım öyleyse 🙂

Adres: Kadıköy Merkez Mahallesi, Dr. Esat Işık Caddesi, No 9/B, Kadıköy, İstanbul

I really like the narrow streets of Moda and Kadikoy, last weekend after watching our festival film at Rex Theatre, we changed our direction to Moda. Even we visit this neighbourhood every weekend; we can still find new cafes to discover. Sometimes, I interrogate if it is right or wrong to open so many cafes in this peaceful neighbourhood, but I get happy when I discover delicate and original places. İki Kedi Cafe (Two Cats Cafe) was one of these places, which attracted us with its lovely yellow coloured siding and with its original name. In order to enjoy the spring sun, we immediately got our places at the tiny tables in front of the cafe, and when we entered inside, antique furnitures and paintings welcomed us. Also, in the winter days, it is an ideal place for reading a book with smell of coffee and working in such a peaceful atmosphere.

And here is the story of this place, this cafe was used as an antique shop for 18 years by its owner who is called Mrs. Behire. She as an Fine Arts Graduate made all the paintings found inside of the cafe. As a new trend of Kadikoy, she closed her antique shop and turned this place in to a beautiful cafe. Cafe personnels are also warm, sincere and gracious people like the place itself. We only tasted their Turkish cafe because of our limited time, but their desserts also seemed very delicious, so I will come here again to taste them and try their alternative coffees. I also want to mention this according to their saying; all foods are hanmade and there aren’t any addititives inside them.

Anyway, all these would be an excuse for coming this lovely place again 😉 So, you should really come here and try these, this place is really different than the glitzy concepts that we get used to. It really makes you feel at home, so let’s look at the photos in below 🙂

Address: Kadıköy Merkez Mahallesi, Dr. Esat Işık Caddesi, No 9/B, Kadıköy, İstanbul

1 2 3 4 5 6

Leave A Comment

Your email address will not be published.