Halfeti - playinduo

playinduo

Halfeti

Şitamrat, Urima, Kal’a Rhomeyta, Kal’at-ül Rum, Romaion Koyla, Kal’at-ül Müslimin, Urumgala ve Rumkale…Tarih boyunca bir sürü isim değiştiren Halfeti, Yavuz Sultan Selim’in Mısır Seferi (1517) sırasında Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Halfeti ilçesinin % 80’i Birecik Barajının yapımı ve evlerin su altında kalmasıyla birlikte, 15 kilometre uzaklıkta kurulan yeni yerleşim merkezine taşınmış. Taş mimarisiyle yapılmış evlerin ve camilerin su altında kaldığı ilçe, aradan geçen süre içerisinde doğal güzelliğiyle dikkat çekiyor.

Fırat Nehri’nin altında kalan taş mimarisiyle “Saklı cennet ve “Kayıp kent” olarak da anılmaya başlanan Halfeti’de, yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bir belde haline gelmiş.

Halfeti ilçesinin, Gaziantep’e uzaklığı 105 km’dir, eğer siz de bizim gibi Gaziantep’e geldiyseniz, muhakkak araç kiralayıp veya 3-4 kişilik bir grupsanız taksi tutup, Gaziantep’ten buraya gelmelisiniz. Bir gününüzü daha önce anlattığım Belkıs köyüne ve Halfeti’ye ayırırsanız kesinlikle pişman olmazsınız. Halfeti’ye geldiğinizde sular altında kalan şehri görmek için tekne turu yapabilirsiniz, zaten baraj kenarına indiğinizde bekleyen tur teknelerini göreceksiniz. Biz hemen bir tanesine atlayıp, yeşil, sarı ve toprak tonlardaki yansımaların içinde bu tarihi bölgeyi seyire daldık, burası çok sessiz, gerçek ötesi, masalsı bir dünya…Bu kadar eski bir tarihe ve binlerce hikayenin yaşandığı bu toprakları yakından görebilmek çok mucizevi bir duygu. Tekne gezisinin sonunda, baraj gölünün üstünde küçücük bir kahvesi olan Yunus Dayı’nın semaverde yaptığı çaydan tatmadan ve tatlı sohbetini dinlemeden de gitmemeli.

Biz buranın meşhur yemeği olan Şabut balığını denemek yerine, dönüş yolunda şöforümüzün tavsiye ettiği Birecik’te bulunan çokca methedilen Cevdet Usta’nın yerinde haşhaş kebabını tattık, gerçekten de müthişti, hatta Antep’liler alınmasın, ama bence gezi boyunca yediğim en güzel kebap bu’ydu  🙂

Ben size adresini de vereyim, aman ha atlamayın

Adres: Atatürk Heykeli Karşısı 63400 Birecik, Şanlıurfa

Telefon: (0414) 652 7232

Gelin şimdi biraz da Mart ayında çektiğimiz, baharın yeni yeni uyandığı fotoğraflara bakalım

Şitamrat, Urima, Kal’a Rhomeyta, Kal’at-ül Rum, Romaion Koyla, Kal’at-ül Müslimin, Urumgala and Rumkale…Halfeti changed lots of names through the history and the town was brought under Ottoman rule by Yavuz Sultan Selim in 1517.

Most of the villages were submerged in the 1990s under the waters behind the dam on the Euphrates at Birecik. The town was therefore removed to the village of Karaotlak. The old town of Halfeti is only partially submerged and is beginning to attract visitors, especially those who hire a ferry to visit the ruins of the nearby fortress of Rumkale (Qal’at ar-Rum). The countryside is also attractive, although the green valley of the past is now underwater.

Halfeti is 105 km away from Gaziantep, so if you come to see Antep like us, you should rent a car or take a taxi to visit Belkis village, which I mentioned before, and Halfeti, and you won’t regret if you spend a day in here. With the ferries you can watch the green, yellow and earth coloured reflections, while witnessing the historical and magical atmosphere of this place. This silent and peaceful view makes you feel like travelling in an epic world. In the end of the tour, don’t forget to drink the tea of Uncle Yunus’ cafe, and listen Halfeti from his point of view.

As a lunch, instead of trying the famous Sabut fish of this town, with the advice of our driver we tasted the hash hash kebap of Cevdet Usta in Birecik, and I must say that it was the most delicious kebap I’ve ever eaten.

In below there is the address of Cevdet Usta kebap restaurant.

Address: Ataturk Heykeli Karşısı 63400 Birecik, Şanlıurfa

Telephone: (0414) 652 7232

And let’s have a look at the photos that we’ve taken in March, when the nature has started to awaken.

1 2 3 4 5 6 7 8

Leave A Comment

Your email address will not be published.