Kurtarıcı Patatesli - playinduo

playinduo

Kurtarıcı Patatesli

Soğukalgınlığı ile geçen bir hafta sonunun ardından, bugün sizlerle adı benim için “Kurtarıcı Patatesli” olan, basit ama hem kahvaltıda, hem ana yemeğin yanında, hem de çat kapı misafirinizin olduğu anlarda yapabileceğiniz oldukça pratik bir tarifi paylaşmak istiyorum.

Aynı zamanda bu tarifte mısır unu kullanıldığından, çölyak hastaları için de oldukça sağlıklı ve uygundur.

Malzemeler:

İki yumurta

Yarım su bardağı zeytinyağı

Yarım su bardağı yoğurt

Yarım su bardağı mısır unu

1 paket kabartma tozu

4 adet orta boy patates

1 tutam tuz

Susam ve çörek otu

180oC’ye ısıtılmış fırın

Yapılışı:

4 adet patates küp küp doğranır, derin bir kabın içerisinde zeytinyağı, mısır unu, kabartma tozu, yumurta ve yoğurtla iyice karıştırılır.

Daha sonra bu karışım, yağlanmış bir cam ya da seramik fırın kabına alınıp, üzerine isteğe bağlı olarak susam ve çörek otu eklenir. 180oC’ye ısıtılmış fırına verilir. Pişme süresi: yaklaşık 30-35 dak.’dır.

Bizim kurtarıcı patatesli hafta sonu kahvaltılarının masum börek görünümlü lezzeti, et yemeklerinin garnitürü, 5 çaylarının da zararsız eşlikçisi 🙂

Biz ailecek, sade şekliyle bu hafif lezzeti pek seviyoruz, ama siz isterseniz patatesin yanına küp küp sucukla, sosisle veya peynirle de çeşnilendirip zenginleştirebilirsiniz, seçim size kalmış 😉

After a weekend passed with cold, today I want to share a very practical recipe with you, which I called as “Savior Potatoe”, you can prepare this easy taste in your breakfasts, with your main dish, or when your visitors called you in the last minute.

Also, cornflour used in this recipe, which means it is very healthy and suitable for coeliac patients.

Ingredients:

Two eggs

Half glass of yoghurt

Half glass of cornflour

1 little package of baking powder

4 medium potatoes

dash of salt

sesame and nigella

oven at 180 celcius garade

Preparation:

Potatoes are chopped in little cubes, and mixed homogeneously with olive oil, cornflour, baking powder, eggs and with yoghurt in a big bowl.

Then this mixture is placed in a glass or ceramic oiled tray, sesame and nigella sprinkled on the surface, then sent to an oven ready at 180oC. Baking time: 30-35 minutes.

This savior potatoe is the taste of our weekend breakfasts with its pie look, garniture of the meat dishes, and harmless accompanist of five o’clock tea time 🙂

We love its simple taste a lot, but if you want, you can diversify it with sausage or cheese cubes…selection is yours 😉

Bon apetit…

Leave A Comment

Your email address will not be published.