Film Önerisi : Wild (2014) - playinduo

playinduo

Film Önerisi : Wild (2014)

Benim gibi bir sinema sever için sinemada film izlemenin yeri çok çok ayrı, ama bazen evde de tesadüfen keşfettiğimiz bir filmi izlediğimizde çok keyif alabiliyoruz. Şimdi de size hiç araştırmadan, tamamen rastgele kapağına bakıp aldığım, ama çok etkilendiğim bir filmden bahsetmek istiyorum. Uzun zamandır hiç bu kadar etklilenmemiştim klişesini yapamayacağım; çünkü ben sık sık etkileneceğim film bulurum, bu her filmi izlerim demek asla değil, artık kendimi ve zevklerimi iyi biliyorum ve ilgi alanıma giren filmleri bulma konusunda da iyi olduğumu düşünüyorum, sanırım artık hikayesini okumasam bile, bu filmde de olduğu gibi aramızda içgüdüsel bir çekim oluşuyor 🙂 Neyse fazla uzatmayayım da, Cheryl Stray’in 2012’de yayınlanan Wild adlı romanından sinemaya aktarılan ve Türkçe’si Yaban olarak çevirilen filmimizden biraz bahsedelim.

Tür: Biyografik Dram

Ülke: Amerika / 2014

Yönetmen: Jean-Marc Vallee

Senaryo: Nick Hornby

Ana karakterimiz Cheryl Strayed yani oyuncumuz Reese Witherspoon, kocasından ayrılışı ve annesinin ölümüyle büyük bir yalnızlığa ve umutsuzluğa düşüyor, kendini bulmak, tekrar gücünü ve kendine inancını kazanmak için, tek başına hiç bir tecrübesi olmadan 1000 mil’den fazla olan Pacific Crest Trail turu için yürümeye başlıyor, her yaşadığı zorlukta ve korkuda pes etme sınırına yaklaşıyor ama tekrar toparlayıp yoluna devam ediyor. Bu uzun süreli yalnız yolculukta aslında hiç de yalnız değil, gözünün önünden alkolik babası, çarpık ilişkileri, annesiyle olan çocukluk anıları, kocasıyla olan kavgaları geçip gidiyor. Her bir anı onun yeni serüvenlerine ve korkularına eşlik ediyor, bazen yıkılmaya yaklaştığında annesinin mırıldandığı bir şarkı veya gülüşü ona destek oluyor. Bu turu yaparken diğer trekkingcilerle de karşılaşıyor ama hepsinin erkek oluşu onu hayal kırıklığına uğratıyor, onların gözünde ise Cheryl’in bu yapayalnız mücadelesi onu adeta bir kahramana dönüştürüyor. Uzun bir film olmasına rağmen, beni bir dakika bile sıkmadı, Cheryl’in anılarıyla, doğanın zorlu karakteri arasında o kadar güzel geçişler yapılmıştı ki. Ayrıca doğru yerde, doğru müzik, doğru sahne kullanımı bu olsa gerek. Cheryl’in zorlu serüvenini izlerken insan ister istemez empati kuruyor, hatta kendi zorlu zamanlarını bile bir sorgudan geçiriyor. Sade ve abartısız anlatımıyla bu film belki herkesin bir gün Cheryl gibi bir yolculuğa ihtiyacı olabileceğini hissettiriyor. Önemli olan bu yolculuk amacına ulaşıp, soru işaretlerimizi törpülesin, rahat sayfalar açsın önümüzde.

Unutmadan şunu da söylemek isterim ki; Reese Witherspoon Cheryl rölüyle ve Laura Dern Cheryl’in annesi rolüyle Academy Awards için de aday gösterilmişler.

İzleyecek olanlara keyifli seyirler dilerim…

Such a cinema lover like me, its very special watching a film at the cinema hall, but sometimes I chose a very good film coincidently and this really amaze me while watching at home. Today I want to talk about a film, which impressed me a lot even I chose it just looking at its cover. I can’t say I haven’t been impressed for a long time, because I recently find very good films for my taste, maybe this was improved with my instinctive attraction to films. Anyway, lets come to our real topic, Wild adapted to the cinema from the book of Cheryl Strayed which has been published in 2012.

Kind: Biography / Drama

Production: USA, 2014

Director: Jean-Marc Vallee

Writer: Nick Hornby

The main character Reese Witherspoon in the role of Cheryl Strayed, with the dissolution of her marriage and the death of her mother, has lost all hope. After years of reckless, destructive behaviour, she makes a rash decision. With absolutely no experience, driven only by sheer determination, Cheryl hikes more than a thousand miles of the Pacific Crest Trail, alone. In this journey, Cheryl feels she is very near giving up this fight in every challenge and fear, but she bounces back every time and continues her way. Actually she is not very alone in this long journey, her memories are just like walking beside, like her alcoholic father, distorted relationships, her childhood memories with her mum, discussions with her husband. All these memories are witnessing her fears and adventures, when she feels miserable, a song of her mother which she mumbles in her childhood, or her smile makes her mood up. She met with other hikers during this journey, but she got very disappointed when she sees all of them are men, but on the other hand Cheryl is a hero in their eyes. Although it is a very long film, I didn’t get bored in any minute. There has been amazing transitions and bindings between the harsh character of the nature and the memories of Cheryl. Also, the music was matching very well with the scenes which show us the memories of Cheryl. While watching this hard journey, I empathized with Cheryl all the time and I even interrogated hard times of my life. This literal film just makes me think of anyone can need such a lonely and a hard journey with oneself judging all his/her decisions in past. The main point, hope this journey will carry us to our aim, and delete our question and opens up clean pages.

By the way, the performances of Reese Witherspoon and Laura Dern (Cheryl’s mother). Both actresses received Academy Award nominations for their performances, in the categories of Best Actress and Best Supporting Actress.

Enjoy the movie…

Leave A Comment

Your email address will not be published.